Czy warto oszczędzać na lokatach bankowych?

Czym jest lokata?

Lokata to depozytowy produkt bankowy, pozwalający na odłożenie środków własnych z zyskiem. Lokatę wiąże umowa, jaką zawiera klient z bankiem na określony czas od miesiąca do kilku lat.

Lokata, jest to więc pożyczenie własnych środków finansowych klienta bankowi, na dany czas, po upłynięciu którego bank zwraca ulokowane środki z zyskiem. Zysk ten, uzależniony jest od wysokości oprocentowania lokaty w skali roku. Przykładowo 3- miesięczna lokata z 5% oprocentowaniem rocznym, da zysk wynoszący 1,25%.

Czy oszczędzanie na lokacie jest bezpieczne?

Lokata to bardzo bezpieczny depozyt bankowy. Jednak należy wybierać tylko te banki, które objęte są nadzorem finansowym KNF oraz posiadają gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jakie są zalety oszczędzania na lokacie?

Oszczędzanie na lokacie ma wiele zalet. Po pierwsze i chyba najważniejsze, jest pozbawione ryzyka, a więc na pewno nie grozi utratą powierzonych bankowi środków pieniężnych. Po drugie, jest doskonałym narzędziem do oszczędzania dla osób nie posiadających fachowej wiedzy finansowej. Nie jest konieczna znajomość trendów, aktualnie występujących w gospodarce, np. jak stoją w danym momencie spółki na giełdzie. Po wtóre, oszczędzanie na lokacie jest w pełni zaplanowane. Podczas składania pieniędzy w depozyt o stałym oprocentowaniu, można wyliczyć ile wyniesie zysk. Kolejnym argumentem, który przemawia na korzyść założenia lokaty, jest możliwość doboru najbardziej odpowiedniej dla klienta w danym momencie. Przykładowo, jeżeli do dyspozycji jest gotówka, która przez najbliższy czas nie będzie potrzebna, warto zastanowić się nad lokatą długoterminową i nie przenosić gotówki z banku do banku. Jeżeli zaś, chodzi o szybki zysk w przeciągu kliku miesięcy, wtedy rozwiązaniem będzie lokata krótkoterminowa. Jeżeli klientem jest bardziej wytrawny gracz, który śledzi prognozy analityków, warto zastosować się następującej zasady: kiedy przewidziany jest nagły wzrost stóp procentowych, warto szybko ulokować nadwyżkę finansową na krótki okres czasu, kiedy zaś przewidziany jest spadek stóp procentowych, wtedy warto odłożyć środki na długoterminowej lokacie o stałym oprocentowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *