Jak działają karty kredytowe?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to limit kredytowy przyznawany przez bank w zależności od zdolności kredytowej klienta. W praktyce, oznacza to możliwość korzystania ze środków banku do wysokości przyznanego limitu. To odróżnia także kartę kredytową od debetowej, która daje możliwość dysponowania jedynie środkami, jakie zgromadzone są na rachunku bakowym.

Aby używanie karty kredytowej nie kosztowało, całość zadłużenia należy spłacić do końca okresu bezodsetkowego.

Co to jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy, to czas na spłatę zadłużenia powstałego na karcie bez naliczania odsetek. Zazwyczaj trwa on od 52-58 dni. Okres bezodsetkowy składa się z cyklu rozliczeniowego oraz czasu na spłatę.

Czym jest okres rozliczeniowy?

Cykl rozliczeniowy wynosi miesiąc kalendarzowy (czyli np. 28, 30, 31 dni) i wraz z jego końcem klient otrzymuje wyciąg z rachunku karty (zestawienie dokonanych transakcji, opłaty za kartę, wszelkie obciążenia, wysokość minimalnej oraz całkowitej kwoty do spłaty, termin dokonania spłaty).

Jakie są pułapki kart kredytowych?

To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to każdorazowe dokonywanie spłaty całkowitego, powstałego na karcie zadłużenia. W momencie dokonania jedynie minimalnej spłaty, dla banku stajesz się świetnym klientem, nie dlatego, że spłacasz regularnie swój dług, lecz reszta zadłużenia niespłaconego zamienia się kredyt oprocentowany nawet do 20% w skali roku, a czas do spłaty przechodzi w miesiące, a nawet lata! Inną kosztowną pułapką, jest dokonywanie transakcji gotówkowych KK, czyli wypłacanie gotówki z bankomatu. Tego należy się wystrzegać. Transakcje gotówkowe nie posiadają okresu bezodsetkowego. Tu odsetki naliczone są od dnia wyciągnięcia gotówki z bankomatu wraz z doliczoną prowizją za dokonanie transakcji.

Co nazywamy „czasem na spłatę”?

Czas na spłatę, to okres od momentu otrzymania wyciągu, do dnia określonego terminem spłaty. Może on wynosić 20 i więcej dni (w zależności od ustalonego okresu bezodsetkowego, czyli np. 54 -30=24 dni czasu na spłatę bez naliczania odsetek).
Warto pamiętać, że wszelkie transakcje dokonane w ciągu cyklu rozliczeniowego tj. 30 dni, będą widniały na wyciągu przygotowywanym pod koniec tego cyklu i należy je spłacić do 24 dni (przyjmując, że okres bezodsetkowy wynosi 54 dni). Transakcje dokonane już po okresie rozliczeniowym, przejdą na kolejny miesiąc i będą widniały już w kolejnym wyciągu. Można powiedzieć, że będą one otwierały kolejny okres rozliczeniowy i na ich spłatę będzie aż 54 dni.

Oto przykład: Klient dokonuje zakupów KK, na kwotę 200 zł na dzień przed końcem cyklu rozliczeniowego, do otrzymania wyciągu pozostał mu 1 dzień plus 24 dni czasu na spłatę zadłużenia, a więc odsetki nie będą naliczane przez 25 dni. Jeśli tego samego zakupu dokonałyby pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, to do otrzymania wyciągu pozostało mu 30 dni, plus 24 dni czasu na spłatę, a więc sumując powstaje 54 dni okresu bezodsetkowego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *