Zakup samochodu firmowego. Kredyt czy leasing?

W artykule dowiesz się:
– jakie są sposoby pozyskania samochodu na firmę
– na czym polega skredytowania auta kredytem gotówkowym
– na czym polega skredytowanie auta kredytem samochodowym
– na czym polega leasing

Podejmując decyzję o zakupie samochodu na firmę, należy wziąć pod uwagę sposób jego sfinansowania. Najbardziej popularnymi wśród wybieranych opcji są dwie: kredyt bądź też leasing. Które rozwiązanie jest lepsze?
Jeśli chodzi o kredyt, można skorzystać z kredytu gotówkowego, bądź też samochodowego.
Kredyt gotówkowy jest zaciągany na dowolny cel, czyli np. na samochód. Co więcej dłużnik może dowolnie dysponować  autem, które sfinansował kredytem. Oznacza to, że ma prawo do jego zbycia przed zakończeniem spłaty kredytu. Oprocentowanie kredytu jest jednak dosyć wysokie od 10-16%. Wiek samochodu, na jaki będzie zaciągnięty kredyt nie ma tu znaczenia, dlatego możliwy jest zakup auta starszego.
Kredyt samochodowy nie daje tyle możliwości kredytobiorcy, co kredyt gotówkowy. W tym przypadku zazwyczaj sprzedaż samochodu nie wchodzi w grę, gdyż najczęściej to właśnie przedmiot kredytowania widnieje jako jego zabezpieczenie. To, co może skłonić do wzięcia takiego kredytu, to korzystnie niskie oprocentowanie na poziomie 6- 9,5%. Jednak trzeba pogodzić się z tym, że bank jako współwłaściciel będzie widniał w dowodzie. To przekłada się zaś, na brak możliwości całkowitego zamortyzowania wartości pojazdu, a jedynie amortyzacji do procentowej partycypacji właściciela firmy np. 60%. Resztę wartości auta, której właścicielem jest bank można zamortyzować po rozwiązaniu umowy kredytowej, kiedy bank przestanie być współwłaścicielem. Ograniczeniem, może być również wiek samochodu. Zazwyczaj bank określa maksymalny dopuszczalny wolumen wieku auta oraz okresu spłaty kredytu, zaś skredytowania auta używanego wymaga większego wkładu własnego i wiąże się z wyższym oprocentowaniem.
Leasing natomiast, polega na przekazaniu leasingobiorcy prawa do użytkowania danej rzeczy, tutaj samochodu za określoną cenę (mowa o leasingu operacyjnym). To, co przemawia na plus, to mniej rygorystyczny sposób badania zdolności kredytowej oraz mniej formalności. Zwykle po spłaceniu rat leasingowych, możliwe jest wykupienie pojazdu. Samochodu w leasingu nie można poddać amortyzacji, można natomiast rozliczyć w kosztach raty leasingowe oraz inne koszty leasingowe. Biorąc pod uwagę wiek auta, w leasing zazwyczaj brane są dość nowe samochody, nie starsze niż 3- letnie. Kłopotliwym może być wzięcie w leasing auta 5- letniego.

 

2 Responses to Zakup samochodu firmowego. Kredyt czy leasing?

  1. Bary pisze:

    Inwestycje to podstawa, świetny tekst oczekuję na więcej wpisów o treści inwestycyjnej oraz projektach partnerskich, pozdrawiam

  2. Napoleon pisze:

    Bardzo interesujący tekst, programy partnerskie to zdecydowanie perspektywa w zarabianiu w internecie, jedyne spośród najbardziej zyskownych programów to te finansowe, w jakich są naprawdę wielkie prowizje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *